Biyokimya Testleri Öncesi

Biyokimya Testleri Öncesinde Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler

Yapılan testlerden doğru sonuç elde edebilmemiz için burada belirtilenleri tümüyle okumamız çok önemlidir. Lütfen aşağıda belirtilen konuları inceleyiniz:

 • Günlük biyolojik ritim, egzersiz, açlık, diyet, ilaç alınması veya sigara kullanılması birçok laboratuar tetkikini etkilemektedir. Kortizol, demir, vitamin b12, folat, TSH testlerinde günlük biyolojik değişkenlik çok belirgin olabilir. Bu nedenle, özellikle bu testler olmak üzere laboratuar tetkikleri için SABAH KAN VERİLMESİ önerilir.
 • Fiziksel aktivitenin testler üzerine kısa ve uzun vadeli etkileri izlenir. Egzersiz sonrası kısa süreli olarak laklat, CK, AST, LDH yükselir. Bu değişiklikler egzersiz sonlandırıldıktan kısa bir süre sonra normale döner. Egzersizin uzun süreli etkisi sonra normale döner. CK, AST, LDH, plazma testesteronu, luteinizan hormonunu yükselttiği bilinmektedir. Bu nedenle tetkik için hastanemize gelemeden önce ağır ve zorlayıcı egzersizden kaçınılmalı, kan vermeden önce yarım saat kadar dinlenmiş olmamız gerekir.
 • Kanda glukoz, trigliserid, kolesterol ve elektrolitler(sodyum, potasyum, klor)gibi testler için kan örneği 10-12 saatlik açlık sonrası alınmalıdır. Uzamış açlık değişik oranlarda bilirubin, trigliserid, glukoz düzeylerini değiştirmektedir. Et yenmesi plazma potasyomunu, trigliseridleri ve ALP enzimi yüksektir. ALP enzimleri ayrıca B Rh ve 0 Rh kan grubundakilerde özellikle yağlı yemeklerden 2 saat sonra artış göstermektedir. Tüm bunlara ek olarak yemeklerden sonra kanda artan şilomikronlar serum veya plazmada bulanıklık yaparak ölçüm yapılan metodların yanlış sonuçlar vermesine neden olabilmektedir. yüksek proteinli beslenme serumda üre,amonyak ve ürik asit değerlerini arttırabilmektedir.Kan lipid paneli,folat vitamin B12,magnezyum testleri için 12 saatlik açlık gerekmektedir.
 • Genel olarak tüm testle için 10-12 SAATLİK AÇLIK sonrası kan verilmesi laboratuarımız tarafından önerilmektedir. Test için kan vermeye gelmeden önceki gece saat 21:00’ den sonra SU HARİÇ HİÇBİR ŞEY YEMEYİNİZ VE İÇMEYİNİZ! İhtiyaç duyduğunuz miktarda su alabilirsiniz. Laboratuar testlerimize bir etkisi olmayacaktır. BU SÜRE BOYUNCA SİGARA, ÇAY, KAHVEDEN SAKININIZ.
 • Alkol kullanımı plazma laktat, ürik asit ve trigliserid düzeylerini arttırabilmektedir.

Birçok ilaç laboratuar testlerini değişik biçimlerde etkileyebilmektedir. Kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzdan bilgi isteyiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlar var ise, doktorunuz almamanızı söylemediğisürece kesinlikle günlük düzeninizi bozmaksızın ilaçlarınıza devam ediniz.

Bu nedenle;

 • GENEL SAĞLIK TARAMASI LABORATUVAR TETKİKLERİ İÇİN 10-12 SAATLİK AÇLIK SONRASI SABAH KAN VERİLMESİ
 • TETKİK İÇİN HASTANEMİZE GELMEDEN ÖNCE AĞIR VE ZORLAYICI EGZERSİZDEN KAÇINILMASI, KAN VERMEDEN ÖNCE YARIM SAAT KADAR DİNLENİLMESİ
 • GECE SAAT 21:00’DEN SONRA SU HARİÇ HİÇBİR SEY YENİP İÇİLMEMESİ
 • DÜZENLİ KULLANILAN İLAÇLAR VAR İSE KESİLMEDEN ÖNCE DOKTORA DANIŞILMASI ÖNERİLİR.

Ayrıca kanın hemolizli (kırmızı kan hücrelerinin parçalanmış olması)bulanık(yüksek şilomikron düzeyi)ve ikterik(yüksek biluribin düzeyi)olması laborvatuarımızda yapılan tüm testlerin ölçümünü etkileyeceğimizden sonuçların bu özellikler göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kanda lipid (kolesterol, trigliserid,HDL-C) analizi öncesi bilmeniz gerekenler:

 • En az 3 hafta süresince beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi,
 • Kilonun sabit olarak korunması(ani kilo değişikliklerinden kaçınılması)
 • 12 saatlik açlık sonrası kan verilmesi,
 • Duygusal ve fiziksel stresten sakınılması,
 • 3 gün öncesinden itibaren alkol alınmaması önerilir.
BIGtheme.net Joomla 3.3 Templates